Zirve Çilingir olarak sizleri bilgilendirmek amacıyla immobilizer anahtar konusunda bilgilendirme yapacağız. Öncelikle şunu belirtmek isteriz Zirve Çilingir olarak yıllardır sizlere hizmet sunuyoruz. Siz değerli müşterilerimizi mağdur etmemek için elimizden geleni yapmaktayız. Çilingirlik herkes tarafından kolayca yapılabilecek bir meslek gibi görünse de her işin bir zor yanı olduğu gibi çilingirliğinde zor yanları vardır ve sanıldığı gibi kolay bir meslek değildir. Çilingirler gibi 7/24 çalışan çok az meslek vardır. Müşterileri mağdur etmemek adına sürekli olarak çalışır çilingirler.

Peki, immobilizer nedir ne işe yarar? Araç anahtarı ile aracın kontak kısmında bulunan bir anten sayesinde immobilizer beyni dediğimiz elektronik bir kutu ile anahtarın içindeki çipin bilgi alışverişidir. İmmobilizer yabancı anlamlı bir kelimedir ancak Türkçede tam bir karşılığı yoktur. Biz çilingirler çipli oto anahtarı, çipli motor kilidi gibi kelimeler kullanmaktayız. İmmobilizer sisteminin bazı ülkelerdeki araçlarda zorunlu hale gelmesi otomobil hırsızlıklarını yüzde yetmiş beş oranında azaltmıştır. Bu yüzden bu sisteme talep oldukça artmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Peki immobilizer tam olarak ne işe yarar? İmmobilizer, arabamızın anahtarının içindeki çip sayesinde hırsızın düz kontak yapsa dahi otomobilimizi çalamamasını sağlar ve kontağa anahtarı taktığımızda sırası ile işlemler şu şekilde gerçekleşir; anahtarın içindeki çip immobilizer beynine daha önceden yüklenmiş bilgileri gönderir eğer immobilizer arıza yapmış ise ya da çipsiz bir anahtar ile kontağı çevirirsek aracın marşı dönecek ama immobilizer beyni çipi tanımadığı için araç çalışmayacaktır. Ayrıca tüm bu işlemler saniyenin onda biri gibi hızlı bir zamanda olur.

Çipli oto anahtar arızası hakkında merak ettiklerinize de açıklık getirmek istiyoruz. Kontağa basıldığında araç çalışmıyorsa nedeni çip arızası olabilir. Bu arıza kimi araçlarda ortada kırmızı bir led lambanın çok hızlı bir şekilde yanması kimi araçlarda da immobilizer ışığının yanması ile gerçekleşir. Bu durumda yapmamız gereken işlem yedek anahtarınız varsa onunla aracınızı çalıştırıp araba anahtarları yapan bir oto anahtarcıya gitmeniz. Servisi de tercih edebilirsiniz ancak çilingirde bu işi yaptırmanız hem size vakit kazandıracak hem de daha az maliyet yapmış olacaksınız. Servis giderseniz minimum bir hafta da yardımcı olurlar. Çilingir ise bir iki saatte bu işlemi yapar.

Taşoluk Çilingir

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir